Wycieczka autokarowa 07.10.2017 - Żagań, Żary

XLVII Rajd na Raty

PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra

Wycieczka autokarowa 07.10.2017 r.

Żagań, Żary

Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Wyjazd z Jeleniej Góry. ul. Teatralna, godz. 7.30

Powrót do jeleniej Góry około godz. 20


Pogram wycieczki:

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Żagań – Żary – Jelenia Góra


Żagań – zwiedzamy tu Muzeum Obozów Jenieckich upamiętniające martyrologię alianckich jeńców wojennych, z położonego w sąsiedztwie Stalagu Luft III w 1944 roku uciekło 76 jeńców (50 z nich rozstrzelano) – na kanwie tych wydarzeń powstał film „Wielka ucieczka”. Na terenie muzeum znajduje się replika baraku jenieckiego z oryginalnymi przedmiotami pochodzącymi z okresu II wojny światowej, makieta tunelu ucieczkowego „Harry” oraz zrekonstruowana wieża strażnicza.

Drugim miejscem, które odwiedzimy w Żaganiu jest zespół poaugustiański, cenny zabytek architektury wyposażony w nieprzeciętnej wartości dzieła sztuki. Biblioteka klasztorna z freskami wybitnego artysty Jerzego Neunhertza posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji starych ksiąg oraz globusów. W kościele p.w. Wniebowzięcia NMP pięknie prezentują się stalle z 1695 roku oraz XVI wieczny ołtarz Św. Trójcy, wnętrze świątyni to prawdziwe muzeum sztuki sakralnej.


Żary – miasto na pograniczu Niziny Śląskiej i Niziny Wielkopolskiej z prawie 1000-letnią historią, zachowało się tu wiele ciekawych zabytków architektury i pozostał średniowieczny układ urbanistyczny. W czasie spaceru po mieście zobaczymy najciekawsze obiekty: pałac Promnitzów, zamek Bibersteinów, Rynek z ratuszem i górujący nad starym miastem gotycki kościół z XV wieku.


Koszt wycieczki: 65 zł

Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW

Wstępy: 17 zł

Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”

Jelenia Góra ul. 1-go Maja 86, tel. 75-7525851, email: pttk@pttk-jg.pl