Wycieczka autokarowo-piesza: Wiry, Ślęża 09.09.2017

Program wycieczki:

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Świdnica – Wiry – Przełęcz Tąpadła – Sobótka – Jelenia Góra


Wiry – zwiedzamy tu kopalnię magnezytu, w której przez blisko 50 lat eksploatacji wydrążono na 5 poziomach 25 km chodników. Udostępniona do zwiedzania trasa ma ponad 2 km i jest najdłuższą podziemną trasą turystyczną na Dolnym Śląsku. Do dzisiaj w kopalni zachowały się oryginalne urządzenia oraz narzędzia używane przez górników, torowiska z unikatowymi obrotnicami, oryginalna stacja pomp, urozmaicona obudowa chodników. Można również zaczerpnąć wody ze źródła o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych (o wysokiej zawartości magnezu). Uwaga: do zwiedzania trasy turystycznej wymagane jest kryte obuwie na płaskiej podeszwie


Przełęcz Tąpadła; rozpoczynamy tu trasę pieszą długości 7.5 km przez szczyt Ślęży, Wieżycę do Sobótki.

Ślęża 718 m) – wyrastająca w kształcie stożka ponad otaczające ją równiny, widoczna z odległości kilkudziesięciu km góra była od prehistorycznych czasów świętym miejscem kultu boga słońca, o czym świadczą dobrze zachowane wały kamienne i rzeźby kultowe.

Na szczycie znajduje się kościół Nawiedzenia NMP z 1852r., schronisko PTTK, budynek telewizyjnej stacji nadawczej z masztem o wysokości 136 m, krzyż milenijny z granitu, na skraju żelbetonowa wieża widokowa, ruiny kamiennego wału kultowego i granitowa rzeźba kultowa.


Wieżyca (415 m) – na szczycie stoi masywna wieża widokowa o wysokości 15 m zbudowana w latach 1905-07, udostępniona do zwiedzania.


Koszt wycieczki: 60 zł

Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW

Wstępy: 16 zł

Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra ul. 1-go Maja 86, tel. 75-7525851, email: pttk@pttk-jg.pl