Wycieczka autokarowa 28.08-02.09.2017 r. - Kaszuby

XLVII Rajd na Raty

Wycieczka autokarowa

„Kaszuby”

28.08 – 02.09.2017 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze

Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht


W czasie wycieczki odwiedzimy interesujące, godne poznania miejsca na Kaszubach i po drodze. O ich randze świadczy umieszczenie na Liście UNESCO (Toruń) i Pomników Historii – zabytków

o szczególnym znaczeniu dla naszej kultury ustanawianych rozporządzeniem Prezydenta RP

(2 zespoły); aż 14 z nich znajduje się w „Kanonie Krajoznawczym Polski” – wykazie najciekawszych

w skali kraju obiektów krajoznawczych. Walorem „Szwajcarii Kaszubskiej” są zapierające dech krajobrazy: liczne malownicze jeziora oraz zalesione wzgórza z wciśniętymi pomiędzy, niewielkimi miejscowościami, pozostające na długo w pamięci. Noclegi wraz z wyżywieniem zarezerwowane zostały w Domu Pielgrzyma „Arka” w Licheniu (1) i w Stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich (4).


Program wycieczki


28.08.2017 r. – poniedziałek

Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Teatralnej o godz. 7.00

przejazd: Jelenia Góra – Antonin – Licheń Stary


Antonin – wieś w powiecie ostrowskim, słynie z niezwykłego drewnianego pałacu (największy drewniany pałac w Polsce) wykonanego według projektu Karla Fryderyka Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. W pobliżu znajduje się kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej z neoromańską kaplicą grobową Radziwiłłów.


Licheń – mieszczące się tu sanktuarium maryjne to drugi po Jasnej Górze, pod względem liczby przybywających pątników, ośrodek kultu religijnego w Polsce. Bazylika Matki Bożej Bolesnej zbudowana w latach 1994-2004 w szczerym polu jest największym kościołem w kraju. W ołtarzu głównym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Licheńskiej. Z tarasu widokowego na wieży umieszczonego na wysokości 114 metrów można podziwiać obszerną panoramę w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.


29.08.2017 r. – wtorek

przejazd: Licheń Stary – Toruń – Pelplin – Wdzydze Kiszewskie


Toruń – jedno z najbogatszych w zabytki miast polskich, zespół staromiejski został wpisany w 1997 roku na listę UNESCO, zwiedzanie rozpoczniemy w Domu Mikołaja Kopernika – miejscu urodzin astronoma, w czasie spaceru po Starym Mieście zobaczymy jego najciekawsze budowle, na zakończenie odwiedzimy Muzeum Piernika – zapoznamy się tu z procesem powstania wypieku, z którego miasto słynie od wieków, na pamiątkę zabierzemy samodzielnie upieczony piernik.


Pelplin – najcenniejszym zabytkiem jest okazała katedra z XIII wieku, zaliczana do najpiękniejszych dzieł gotyckich w Polsce, z bardzo bogatym wyposażeniem wnętrza. W pobliżu znajduje się Muzeum Diecezjalne posiadające w swych zbiorach jedną z największych kolekcji rzeźby średniowiecznej oraz zbiory szat, naczyń i relikwiarzy, jednak prawdziwą perełką jest jedyny w kraju egzemplarz Biblii Gutenberga z 1453 roku.

Z Pelplina jedziemy do Wdzydz Kiszewskich, gdzie mamy zarezerwowane noclegi w Stanicy Wodnej PTTK. Zamieszkamy w domkach malowniczo położonych nad Jeziorem Gołuń tworzącym wraz z połączonymi z nim czterema jeziorami potężny akwen zwany potocznie Kaszubskim Morzem, którego panoramę możemy podziwiać ze stojącej na terenie stanicy wieży widokowej.


30.08.2017 r. – środa

przejazd: Wdzydze Kiszewskie – Łubiana – Łeba – Wdzydze Kiszewskie


Łubiana – sławę tej miejscowości nie tylko w kraju, ale i daleko poza granicami przyniosły swoimi pięknymi wyrobami Zakłady Porcelany Stołowej. W trakcie zwiedzania fabryki poznaje się wszystkie etapy powstawania porcelany od formowania gliniastej masy poprzez zdobienie, szkliwienie po wypał.


Łeba – zwiedzamy tu fragment Słowińskiego Parku Narodowego, z przystani w Rąbce płyniemy statkiem po Jeziorze Łebsko, następnie idziemy pieszo zobaczyć największą atrakcję Parku – unikatowe w Europie wydmy ruchome zajmujące obszar około 500 ha. Z najwyższej Wydmy Łąckiej można zobaczyć prawdziwie pustynny krajobraz. Do przystani wracamy brzegiem morza, na zakończenie zwiedzimy znajdujące się na terenie dawnego niemieckiego poligonu Muzeum Wyrzutni Rakiet.


31.08.2017 r. – czwartek

przejazd: Wdzydze Kiszewskie – Będomin – Szymbark – Wdzydze Kiszewskie


Będomin – w XVIII–wiecznym dworku, w którym urodził się Józef Wybicki mieści się Muzeum Hymnu Narodowego, będące jedyną tego rodzaju placówką na świecie. W zbiorach znajdują się pamiątki po twórcy polskiego hymnu i innych postaciach z jego epoki, elementy wyposażenia dworu a także niezwykle cenne muzykalia patriotyczne.


Szymbark – wchodzimy na wieżę widokową usytuowaną na szczycie Wieżycy, najwyższego wzniesienia Kaszub i całego Niżu Polskiego, następnie zwiedzamy CEPR (Centrum Edukacji i Promocji Regionu). W tym szczególnym miejscu można poznać historię i kulturę Kaszub, zobaczyć unikatowe obiekty, są to m.in.: najdłuższa deska świata, Dom Sybiraka, model łagru syberyjskiego, replikę bunkra „Gryfa Pomorskiego”, czy największy koncertujący fortepian świata.


Wdzydze Kiszewskie – zwiedzamy tu Kaszubski Park Etnograficzny – muzeum typu skansenowskiego, w którym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub, chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, wiatraki, kościół, budynki gospodarcze świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa, wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem nadają temu miejscu niezwykły klimat. Utworzone w 1906 roku było pierwszym na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu.


01.09.2017 r. – piątek


przejazd: Wdzydze Kiszewskie – Żukowo – Kartuzy – Chmielno – Sianowo - Wdzydze Kiszewskie


Żukowo – miasto nazywane jest kolebką haftu kaszubskiego, przez ponad 600 lat był tu klasztor norbertanek, częścią dawnego zespołu klasztornego jest XIII-wieczny kościół będący perełką architektoniczną Kaszub, zwiedzamy również Muzeum Parafialne , w którym oprócz eksponatów liturgicznych można obejrzeć wystawę haftów kaszubskich.


Kartuzy – zbudowany w XIV wieku kościół p.w. Wniebowzięcia NMP był kościołem klasztornym sprowadzonych z Pragi kartuzów, wzrok przyciąga jego dach przypominający wieko trumny, we wnętrzu znajduje się środkowa część niezwykle cennego tryptyku z 1444 roku, obok zachował się refektarz i jeden z eremów (domek zakonnika). Godne uwagi jest również Muzeum Kaszubskie z cennymi zbiorami etnograficznymi.


Chmielno – zwiedzimy tu prowadzony od dziesięciu pokoleń przez rodzinę Neclów, znany w Polsce i na świecie warsztat garncarski, zobaczymy jak na kole garncarskim powstają dzbany i jak misterną pracą jest malowanie kubków w „neclowskie” wzory.


Sianowo – we wsi znajduje Sanktuarium Królowej Kaszub, najważniejsze sanktuarium maryjne w regionie nazywane Kaszubska Częstochową, przedmiotem kultu jest niewielka lipowa figurka Madonny z dzieciątkiem z XV wieku.


Przyjazd do Jeleniej Góry około godz. 21


Koszt wycieczki: 765 zł

Cena obejmuje: autokar, noclegi, wyżywienie (5 x śniadanie, 5 x obiadokolacja),

ubezpieczenie NNW, obsługę przewodnicką

Zapisy wraz z wpłata przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”,

Jelenia Góra ul. 1–go Maja 86

- zaliczka w wysokości 400 zł – w dniu zapisu

- dopłata w wysokości 365 zł – do dnia 20.07. 2017 r.

Koszt biletów wstępu (około 170 zł) uczestnicy pokrywają indywidualnie